fbpx
dom 35 metrów

Co to jest dom modułowy?

Domy modułowe w ostatnich latach zyskały na popularności. Te nowoczesne rozwiązania są doskonałą alternatywą dla standardowych technologii budowalnych.  Modułowe konstrukcje mają szereg zalet, lecz najważniejszą jest krótki czas budowy. Już w ciągu 2-3 miesięcy, a nawet szybciej, możesz cieszyć się całorocznym domem jednorodzinnym lub domkiem letniskowym. Domy modułowe mogą być równie wytrzymałe i estetyczne co klasyczne budowle. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są cechy domów modułowych, jakie mają zalety i wady. Sam zdecyduj, czy dom modułowy jest spełnieniem Twoich marzeń.

Czym są domy modułowe?

Dom modułowy, znany również jako dom prefabrykowany, to rodzaj konstrukcji mieszkalnej, w której komponenty budowlane są produkowane w fabryce, a następnie transportowane na miejsce i montowane w formie gotowych modułów. Każdy moduł to samodzielna część domu, która może obejmować jeden lub więcej pomieszczeń.

Cechy domów modułowych

 • Prefabrykacja: Komponenty budowlane domu modułowego są wytwarzane w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Elementy takie jak ściany, podłogi, dachy, a nawet wykończenia wnętrz są prefabrykowane i gotowe do transportu na miejsce budowy.
 • Modułowa konstrukcja: Dom modułowy jest budowany z oddzielnych modułów, które są zazwyczaj wstępnie skompletowane w fabryce. Każdy moduł reprezentuje część domu, na przykład jedno pomieszczenie, sekcję piętra lub fragment fasady. Następnie moduły są transportowane na miejsce docelowe i łączone w całość.
 • Szybki czas budowy: Domy modułowe są znacznie szybsze w budowie w porównaniu do tradycyjnych domów. Ponieważ większość prac budowlanych odbywa się w fabryce, proces montażu na miejscu jest znacznie skrócony. To oznacza, że można oszczędzić czas i uniknąć opóźnień związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 • Wyższa jakość kontrolowana: Produkcja domów w fabryce umożliwia lepszą kontrolę jakości w porównaniu do budowy tradycyjnej. Wszystkie moduły są produkowane według ściśle określonych standardów i poddawane są ścisłej kontroli jakości, co przekłada się na wyższą jakość wykonania.
 • Elastyczność i personalizacja: Domy modułowe oferują elastyczność w projektowaniu i personalizacji. Można dostosować układ i wygląd domu do indywidualnych preferencji. Istnieje również możliwość rozbudowy lub zmiany konfiguracji domu w przyszłości.
 • Mobilność: Moduły tego typu domów są zazwyczaj skonstruowane w taki sposób, aby można je było demontować i przenosić w inne miejsce. Oznacza to, że domy modułowe mogą być przenoszone i ponownie zainstalowane w innym miejscu, co daje pewną mobilność i elastyczność.

Łączny czas budowy domu modułowego oscyluje w przedziale od 2 do 3 miesięcy. Najwięcej zajmuje wykonanie modułów, a sam proces montażu to zaledwie kilka dni – przy sprzyjających warunkach pogodowych. Warto wiedzieć, że takie terminy są nieosiągalne dla klasycznych technologii budowlanych.

Zalety budowy domu modułowego

Domy modułowe cieszą się popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Największą zaletą domów modułowych jest szybki termin realizacji, który jest praktycznie niemożliwy przy innej technologii budowy domów. Domy modułowe są ergonomiczne, tanie w utrzymaniu i dźwiękoszczelne. Można je budować praktycznie przy każdej pogodzie, niezależnie od pory roku. Ponadto, firma, która podejmuje się budowy domu modułowego, odpowiada za wszystkie prace włącznie z montażem. A to sprawia, że odpada kontrolowanie ekipy budowlanej.

Wady budowy domu modułowego

Jeśli rozważasz budowę domu modułowego, powinieneś poznać także wady tej technologii, żeby mieć pełną wiedzę w tym temacie. Wady związane z budową domu modułowego to na przykład:

 • Ograniczenia projektowe: Domy modułowe często mają pewne ograniczenia projektowe. Moduły są wstępnie zaprojektowane i prefabrykowane, co może narzucać jakieś ograniczenia dotyczące dostępnych opcji konstrukcyjnych, rozmiarów i układów pomieszczeń. Może być trudniej zrealizować niestandardowe projekty.
 • Koszty transportu: Transport modułów z fabryki na miejsce budowy może być kosztowny, szczególnie jeśli lokalizacja jest odległa. Duże moduły wymagają odpowiedniego transportu, a koszty mogą się różnić w zależności od odległości i trudności dostarczenia do miejsca docelowego.
 • Montaż na placu budowy: Chociaż sam proces montażu modułów na placu budowy jest zazwyczaj szybki, wymaga współpracy z wyspecjalizowanym zespołem budowlanym. Montaż modułów musi być dokładnie zaplanowany i skoordynowany, aby uniknąć problemów z dopasowaniem, uszkodzeniami czy nieszczelnościami.
 • Ograniczenia zmian: W przypadku domów modułowych wprowadzanie zmian po złożeniu modułów może być kosztowniejsze niż w przypadku tradycyjnej budowy. Ponieważ moduły są produkowane w fabryce zgodnie z ustalonymi specyfikacjami, zmiany lub dostosowania mogą być bardziej ograniczone i wiązać się z dodatkowymi kosztami.
 • Zależność od producenta modułów: Budowa domu modułowego wiąże się z pewną zależnością od producenta modułów. Wybór renomowanego i wiarygodnego producenta jest kluczowy, ponieważ wpływa na jakość, dostępność i wsparcie techniczne. Niedotrzymanie terminów dostaw, problemy z jakością czy brak obsługi posprzedażowej mogą powodować opóźnienia i trudności.

Warto dokładnie zrozumieć te wady i rozważyć je w kontekście swoich indywidualnych potrzeb. Przed podjęciem decyzji o budowie domu modułowego zaleca się kontakt z wybraną firmą budowlaną i rozmowę o szczegółach projektu. W Good Wood House zawsze na pierwszym miejscu stawiamy interes klienta, dlatego służymy radą w każdym aspekcie, bez względu na to czy jesteśmy na etapie rozmów, czy wykończenia domu.

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów na naszym blogu z których dowiesz się, jakie są koszty budowy domu modułowego, czy warto kupić gotowy projekt domu czy lepiej zaprojektować go samemu. Te i inne tematy możesz także omówić podczas rozmowy telefonicznej z naszym przedstawicielem do czego serdecznie zachęcamy.

wizualizacja domu modulowego