fbpx

Dom z drewna – ekologiczne rozwiązanie na lata

Domy modułowe z drewna są budowlanym hitem ostatnich lat. Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesną i energooszczędną inwestycję, ponieważ w domach z drewna żyje się zdrowiej, a materiały i technologie z których się je stawia, mają pozytywny wpływ na naszą planetę. Ale to nie wszystko!

Jeśli nie chcesz poświęcać długich miesięcy na budowę domu, chcesz wprowadzić się do nowego domu szybko i zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach – postaw na dom drewniany wykonany z modułów.

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania dotyczące domów z drewna.

  • Jak wpływają na zdrowie domowników;

  • Czy są trwałe i można mieszkać w nich przez lata;

  • Jak szybko można zamieszkać w domu modułowym;

  • Czy można rozbudować dom z drewna;

  • Jaka jest akustyka w domach z modułów.

Eko dom może być energooszczędny

Domy z drewna kojarzą się z przytulnością i ekologią. Dzięki odpowiedniej konstrukcji powstają bardzo szybko, a nowi właściciele mogą wprowadzić się do nich już po kilku miesiącach od czasu rozpoczęcia budowy.

Ekologiczne domy modułowe, oferowane przez Good Wood House, charakteryzują się energooszczędnością i wysokiej klasy jakością materiałów, z których są wykonane. Specjalnie przemyślana konstrukcja zapewnia świetną termoizolację, co wpływa na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Jakie są korzyści związane z budową drewnianych domów modułowych? Czytaj dalej.

Drewniane domy są zdrowe

Jeśli zależy Ci na zdrowym życiu, wybierz ekologiczny dom z drewna. Przez cały rok panuje w nim specyficzny mikroklimat, który ma pozytywny wpływ na zdrowie. Zaletą domów drewnianych jest to, że zimą szybciej się nagrzewają, a latem długo trzymają przyjemny chłód. To zdecydowanie przewaga nad domami murowanymi.

Domy na długie lata

Ogromną zaletą domów modułowych jest to, że przystosowane są do każdego klimatu. Od dziesięcioleci budowane są w Kanadzie, USA i Szwecji, pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych. Świetnie adaptują się także w Polsce. Poza sprzyjającym klimatem, inwestorzy coraz częściej upatrują w nich potencjał, ponieważ można postawić je błyskawicznie, a do tego rozbudowywać na każdym etapie ich budowy. Jednakże, żeby szybko się wprowadzić do takiego domu, warto skorzystać z gotowych projektów, które oferują firmy budowlane. Zaletą gotowych projektów domów są:

  • Mniejsze koszty na wstępnym etapie budowy;

  • Oszczędność czasu na ich przygotowanie;

  • Sprawdzone rozwiązania, a nie szalona wizja projektanta😉

Modułowy dom z drewna na już

Ogromną zaletą domów modułowych jest to, że szybka budowa nie ma wpływu na obniżenie ich jakości. Domy drewniane są stawiane w tzw. technologii suchej. Czas potrzebny na zbudowanie domu, na podstawie projektu, to zazwyczaj kilkanaście tygodni. Wszystko dlatego, że komponenty domów modułowych powstają z gotowych elementów, które produkowane są na halach produkcyjnych, a następnie transportowane na miejsce docelowe i składane niczym duże klocki.

Istotne jest to, że domy z drewna można stawiać o każdej porze roku – jeśli są odpowiednie warunki pogodowe. Domy w murowane powstają znacznie dłużej, ponieważ technologia mokra wymaga czasu, aby zaprawy i spoiwa mogły dobrze wyschnąć.

Dom z możliwością przebudowy

Czas, budżet i nakład pracy przy produkcji domów z drewna, w porównaniu do budowy domów murowanych, jest znacznie mniejszy, ponieważ drewniane domy nie wymagają wylewania fundamentów.

Domy modułowe dają też możliwość większej rozbudowy. Jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku domów murowanych, ponieważ wystarczy dostawić kolejny moduł, postawić ścianę i wdrożyć potrzebne instalacje.

Grubość ścian domu z drewna

Zaletą domów z drewna jest niewielka grubość ścian, w porównaniu do ścian w domach murowanych. Ma to wpływ na powierzchnię użytkową domu. Szacuje się, że ich grubość jest to średnio 10-11 m2 na każde 100 m2 powierzchni.

Grubość ścian w domach drewnianych nie musi oznaczać, że mają one mniejszą izolację cieplną. Wszystko zależy od jakości użytych do budowy materiałów. Nowoczesne technologie, wykorzystywane do budowy domów, pozwalają zminimalizować straty ciepła. Musisz wiedzieć, że energooszczędne projekty domów drewnianych nie ustępują standardom konstrukcji murowanych.

Akustyka w domach drewnianych

Grubość ścian nie oznacza złej akustyki. Dom z drewna może być tak samo dobrze izolowany od dźwięków z zewnątrz, jak dom murowany. Wprawdzie nieco trudniej jest zachować taki sam poziom izolacji akustycznej wewnątrz, między piętrami. Dzieje się tak, gdyż konstrukcja domu drewnianego jest lekka, a to wpływa a jego wyciszenie.

Podsumowując – drewno jest najlepszym materiałem do budowy ekologicznych domów. Jest energooszczędne, eleganckie i trwałe. Dlatego, jeśli cenisz sobie przyjazne środowisku rozwiązania, chcesz mieszkać w zdrowym, przytulnym i nowoczesnym domu z drewna, postaw na taką technologię. Pamiętaj, aby do jego budowy zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę lub zlecić budowę godnej zaufania firmie.


 

domek skandynawski
drewniany dom z modułów
dom modułowy z drewna nocą