fbpx
dom na zgłoszenie

Domy modułowe bez pozwolenia

Masz działkę budowlaną na której chcesz postawić dom, ale formalności z tym związane przyprawiają cię o ból głowy? Nie musisz się już martwić! Nowelizacja prawa budowlanego, którą rząd zatwierdził 29 marca 2023 roku zakłada, że będziesz mógł wybudować dom bez pozwolenia na budowę, czy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, ale pod kilkoma warunkami. Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na budowę domu modułowego.
 2. Jakie przepisy budowlane obowiązują w 2023 roku.
 3. Jakie formalności trzeba spełniać, żeby postawić dom.
 4. Kto może postawić dom bez pozwolenia.
 5. Czy jest możliwość budowy domu w kooperatywie.

Budowa domu modułowego bez pozwolenia

Nowe przepisy, które weszły w marcu 2023 roku, zezwalają na budowę domu bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Teraz swój wymarzony dom modułowy możesz postawić tylko na podstawie zgłoszenia. Przepis ten dotyczy wszystkich domów jednorodzinnych, także tych powyżej 70 m². Do tej pory w uproszczonej procedurze budowy można było stawiać domy tylko do 70 m² powierzchni. Teraz budowę domu modułowego musisz zgłosić do urzędu. Ale zanim to zrobisz muszą być spełnione dwa warunki:

 • budynek nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje,
 • budynek musi być przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe – nie może być prowadzona w nim działalność gospodarcza (w tej sprawie wymagane jest oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej).

Formalności przy budowie domu modułowego

Inwestor, planując budowę domu bez pozwolenia na budowę, będzie musiał dopełnić różnych formalności. Obowiązkowymi dokumentami, które trzeba posiadać to m.in.:

 • decyzja o warunkach zabudowy
 • lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
 • albo projekt budowlany.

Budowa domu modułowego bez decyzji o pozwoleniu na użytkowanie

Kolejną znaczącą zmianą, która została wprowadzona w prawie budowlanym, jest likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Teraz wystarczy tylko oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu inwestycji. Korzyścią dla inwestora z nowych przepisów jest to, że będzie mógł się szybciej wprowadzić do swojej nieruchomości, bez czekania na decyzję organu nadzoru budowlanego. Przed wejściem nowelizacji przepisów urzędnicy nakładali kary administracyjne za użytkowanie budynku bez pozwolenia. Zdarzało się, że kara była nakładana przez urząd nawet wielokrotnie.

Kto może wybudować dom modułowy bez pozwolenia?

Każdy! Ty również możesz wybudować dom modułowy bez pozwolenia (o określonych gabarytach), pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja twoje własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne. W tym przypadku nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. Dom modułowy wybudować może każdy, kto ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (tytuł prawny).

Elektroniczne zgłoszenie użytkowania

Nowe przepisy zakładają, że inwestor w terminie 14 dni musi zawiadomić urząd o rozpoczęciu użytkowania. Teraz możesz zrobić to wygodniej, bo elektronicznie. Ale sytuacja się zmienia, jeśli:

 • właściciel domu wystąpi o taką decyzję, mimo braku obowiązku ustawowego,
 • budynek będzie oddany do użytkowania jeszcze przed ukończeniem wszystkich robót budowlanych.

Dziennik budowy w wersji papierowej lub elektronicznej

Każda budowa posiada dziennik budowy. Teraz można go prowadzić w wersji elektronicznej. Logowanie do takiej wersji odbywa się przez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Do elektronicznego dziennika będzie miał dostęp inwestor oraz kierownik budowy. Osobą odpowiedzialną za udostępnianie elektronicznego dziennika budowy innym osobom jest inwestor jako osoba odpowiedzialna za realizowaną inwestycję.

Do końca maja 2026 roku możesz spokojnie korzystać z papierowej wersji dziennika budowy. Po tym terminie wersja elektroniczna będzie obowiązkowa.

Dom w kooperatywie

Masz rodzinę lub przyjaciół, którzy myślą i czują podobnie jak ty? Zamieszkajcie razem 😊 Jeśli nie słyszałeś o możliwości wspólnego inwestowania w dom wielorodzinny, to warto się tym zainteresować, ponieważ nowelizacja prawa objęła także takie inicjatywy.

Formuła kooperatyw mieszkaniowych znacząco może ułatwić prowadzenie inwestycji mieszkaniowej. Zmiany w przepisach umożliwią postawienie domu modułowego przez grupę przyszłych mieszkańców, które będą brały czynny udział w procesach decyzyjnych dotyczących projektowania i samej budowy. Nowe przepisy o kooperatywach mieszkaniowych obowiązują od 1 marca 2023 roku.

Zgodnie z przepisami, kooperatywy nie mogą być nastawione na wynajem lub sprzedaż. Mogą w nich działać tylko osoby fizyczne, a takich osób musi być minimum trzy.

Ważne jest też to, że w kooperatywach mieszkaniowych nie tylko postawicie dom. Możecie także wyremontować już istniejący lub wspólnie przeprowadzić adaptacje budynku pod kątem potrzeb mieszkaniowych. Kooperatywy mieszkaniowe znacząco ograniczają koszty budowy. Szacuje się, że ta formuła budowy da oszczędności 20-30%.

Podsumowanie

Przepisy prawa budowlanego zmieniają się na korzyść inwestorów. Warto z nich korzystać i zdecydować się na postawienie własnego domu modułowego. A jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie do budowy domów lub projektów domów, śmiało skontaktuj się z Good Wood House. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.

kontener biurowy
biuro w kontenerze