fbpx
ekologiczny dom z drewana

Ekologiczny dom modułowy – spełniaj swoje marzenia!

Marzenia rodzą się w Twoim sercu i to one nadają sens Twojemu życiu. Wyobraźnia pozwala Ci na ich wizualizacje. Czy wiesz, że ponad 80% ludzi intensywnie myśli o własnym domu? Nie ma co odkładać marzeń na później, nawet jeśli dziś wydają się one nierealne. Wystarczy szukać możliwości. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrealizować marzenie o własnym eko domu modułowym, który nie musi być bardzo drogi, a z pewnością funkcjonalny, bezpieczny, ekologiczny i przytulny.

Spis treści:

  • Ekologiczny dom modułowy
  • Co to są domy modułowe?
  • Jak powstają domy modułowe?
  • Czy domy modułowe można rozbudowywać?
  • Czas budowy domu modułowego
  • Jaki jest koszt domu modułowego?

Ekologiczny dom modułowy

Domy modułowe zazwyczaj kojarzą się z domami letniskowymi. Nic bardziej mylnego! Tego typu domy mają bardzo dużo zalet i są świetną alternatywą dla osób, które myślą o domu całorocznym. Poznaj zalety eko domów modułowych i wyobraź sobie, że możesz zamieszkać w jednym z nich już za kilka miesięcy.

Co to są domy modułowe?

Najprościej mówiąc, jest to konstrukcja, która składa się z gotowych elementów, które wytwarzane są w fabryce, a łączone w docelowym miejscu budowy. Domy do 35 metrów kwadratowych, prawie całe budowane są w halach. Następnie transportowane na lawetach, na miejsce wskazane przez inwestora. Szybki proces łączenia elementów sprawia, że konstrukcja domu stoi już po kilkunastu dniach. A czas potrzebny na przyłączenie wodno-kanalizacyjne oraz elektrykę to tylko kilkanaście godzin. Dużą zaletą domów modułowych z drewna jest to, że można stawiać je bez względu na porę roku, gdyż nie wymagają one mokrych prac murarskich.  

Jak powstają domy modułowe?

Zaczyna się od wyboru projektu. Są dwie możliwości:

Po dostarczeniu do wykonawcy projektu, zaczyna się cała magia. Elementy do budowy domów modułowych wytwarzane są w specjalnych fabrykach. Na podstawie projektu, przygotowywane są poszczególne elementy, takie jak ściany czy więźba dachowa. Wszystkie prace poddawane są szczegółowej kontroli. Następnie, gotowe elementy transportowane są na miejsce budowy, gdzie ekipa budowlana łączy je w jedną całość. Dużą zaletą tej technologii jest to, że nie ma problemów z miejscem do składowania materiałów, wywozem nieczystości oraz dodatkowymi kosztami energii.

Czy domy modułowe można rozbudowywać?

Niezależnie od tego na jakim etapie budowy znajduje się dom, dużą zaletą tej konstrukcji jest to, że można ją w łatwy sposób rozbudowywać poprzez dodawanie kolejnych modułów. Tak powstają kolejne pomieszczenia budynku, który rozrasta się w zależności od potrzeb ludzi w nim zamieszkujących. Domy modułowe nie są na stałe przytwierdzone do podłoża. Daje im to możliwość łatwego ich demontażu, kiedy inwestor zdecyduje się przewieźć je w inne miejsce. Konstrukcje domów modułowych można stawiać niemalże na każdym podłożu.

Czas budowy domu modułowego

Czas potrzebny na zbudowanie domu modułowego uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze technologii w której ma być postawiony, czasu oczekiwania na pozwolenie na budowę, zmian w projekcie oraz tego, czy dom będzie miał podpiwniczenie czy płytę fundamentową. Praktycznie budowa domu modułowego z keramzytobetonu trwa około 4 tygodni. Na wprowadzenie się do domu wykonanego w tej technologii, trzeba poczekać około dwóch miesięcy. Same konstrukcie domów na miejscu budowy stawiane są w kilka dni, jednakże potrzeba doliczyć jeszcze czas potrzebny na wyprodukowanie poszczególnych części.

Samo wykończenie może zająć kilka tygodni – wszystko zależy od wymagań inwestora i środków przeznaczonych na wykończenie. Realnie podchodząc do tematu, do domu można wprowadzać się po upływie około czterech miesięcy.

 

Jaki jest koszt domu modułowego?

Jak większość odpowiedzi na nieoczywiste pytanie brzmi TO ZALEŻY. Mianowicie, koszt letniskowego domu modułowego będzie się różnił do kosztu domu modułowego całorocznego. Cena uzależniona jest także od technologii, zastosowanych w nim rozwiązań, jego wielkości oraz od projektu.

Można przyjąć, że średnia cena postawienia domu modułowego (stan surowy) 70 m2 zaczyna się od 1600 zł za metr kwadratowy. W przypadku budowy z keramzytobetonu cena rośnie. Do kosztu domu należy doliczyć także wyposażenie, podłączenie mediów i instalacji, a także koszty fundamentów, jeśli inwestor się na to zdecyduje. Wszystko przy założeniu, że działka jest już własnością inwestora.

Podsumowując – koszty całorocznego domu modułowego zaczynają się od około 300 tys. zł. Im droższe materiały, tym cena wyższa. Zatem, czy cena spełnienia Twoich marzeń jest wygórowana czy nie, musisz odpowiedzieć sobie sam 😊

A jeśli chcesz mieć pewność, że dom modułowy to dobry wybór dla Ciebie i Twojej rodziny, skontaktuj się z Good Wood House i porozmawiaj o jego zaletach.

szkielet domu z drewna
konstrukcja domu z drewna
dom z drewna na podmurówce