fbpx
projekt gotowy domu modułowego

Gotowy projekt domu modułowego – zalety i wady

Masz piękną działkę, teraz czas postawić na niej dom. Tylko jaki? Murowany, drewniany, a może z gotowych modułów? Domy modułowe często kojarzą się z domami letniskowymi. Jednak nic bardziej mylnego! Ta technologia ma wiele zalet i jest coraz częściej wybierana przez inwestorów, którzy chcą postawić dom całoroczny. Pomysł jest i co dalej? Postawić dom z gotowego projektu, czy zamówić u architekta projekt indywidualny? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy zdecydować się na gotowy projekt domu. Poznaj listę zalet i wad tego rozwiązania.

Gotowy projekt domu - zalety

Wybór projektu domu modułowego to jedna z najważniejszych decyzji z którą przyjdzie się zmierzyć inwestorowi. Od niej zależy, jaki budżet trzeba przygotować. Do wyboru są projekty: indywidualny, czyli na zamówienie lub gotowy.

Różnorodność

Projekty gotowe są zdecydowanie tańsze oraz mniej czasochłonne. Dodatkową ich zaletą jest większa oferta u producenta domów modułowych, a przede wszystkim możliwość obejrzenia kilku wizualizacji. W zależności od potrzeb użytkowników można wybierać w ofertach domów pasywnych i niskoenergetycznych, z modułów, z drewna, z antresolą, z poddaszem lub bez, w dowolnym metrażu i stylu. Dlatego coraz częściej inwestorzy wybierają gotowe rozwiązanie – projekt dostępny od ręki.

Wizualizacja 3D

Jednym z atutów gotowego projektu domu jest możliwość obejrzenia wizualizacji 3D oraz zdjęć zrealizowanych już domów. Ponadto istnieje możliwość zapoznania się z dokładnymi wymiarami poszczególnych pomieszczeń.

Konsultacje na każdym etapie budowy

Często inwestorzy mają możliwość konsultacji z osobami, które użytkują dom z takiego samego projektu. Przed podjęciem decyzji o kupnie projektu lub w trakcie budowy domu można porozmawiać i zasięgnąć opinii użytkowników inwestycji. Społeczności to cenne źródło informacji o zrealizowanych projektach. Osoby, które nie mają sprecyzowanego pomysłu na dom, mogą wybrać projekt gotowy i szybciej cieszyć się z jego realizacji.

Modyfikacja domu na życzenie

Gotowy projekt domu można modyfikować. Zmiany często dokonywane są ze względu na aspekty techniczne działki. Rozbudowa lub zmiana wielkości pomieszczeń nie są zazwyczaj problemem dla architekta. Biura projektowe oferują kilka wariantów tego samego projektu, czyli zmiany na bazie tego samego projektu. Na przykład opcję lustrzaną lub zamianę na konkretną technologię.

Cena i czas realizacji projektu gotowego

Jeśli czas to pieniądz, warto wybrać gotowy projekt domu, ponieważ jest tańszy od projektu na indywidualne zamówienie. Cena gotowego projektu razem z kosztami adaptacji jest nawet kilkukrotnie niższa od ceny projektu indywidualnego. Za gotowy projekt zapłacimy od kilku tysięcy tys. zł, podczas gdy cena projektu na zamówienie zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. Czas na dostarczenie projektu gotowego wynosi zazwyczaj kilka dni, a dla porównania na indywidualny projekt czeka się kilka miesięcy, bez gwarancji dostarczenia go w terminie.

Projekt gotowy – wady

Projekty gotowe domów mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. Do jednej z nich należy konieczność adaptacji, która wiążę się z dodatkowymi kosztami i dłuższym czasem realizacji. Kupując gotowy projekt od architekta, należy pamiętać o kwestiach prawnych, wielkości działki i jej lokalizacji. Im więcej zmian, tym większy koszt adaptacji. Szacuje się, że koszty adaptacji wahają się w granicach od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.

Powtarzalność projektów

Piękne domy są popularne. Zatem dom może nie być wyjątkowy, ponieważ z projektu mogły już  skorzystać inne osoby. Ale w związku z tym, że gotowych projektów jest dużo, szansa na podobny dom w okolicy jest mała. Szczególnie jeśli zostaną wprowadzone lekkie zmiany w wykończeniu elewacji.

Konkretne rozwiązania

Dom z gotowego projektu nigdy nie będzie idealnym – takim z marzeń. Brak indywidualności, niedopasowanie do potrzeb mieszkańców i narzucenie konkretnych rozwiązań mogą być wadą dla inwestorów. Ale mając wiele projektów domów gotowych, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się dom, który pasuje do wyobrażeń osób, które będą w nim mieszkać.

Wadą może okazać się także działka, która np. została objęta ochroną konserwatora. Wówczas gotowy projekt domu musiałby zostać poddany surowym wymogom przepisów budowlanych.

Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu?

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o wyborze gotowego projektu domu, należy dobrze przemyśleć potrzeby i oczekiwania względem dokumentacji projektowej. Dzięki temu dom stanie się tym wymarzonym, wygodnym, funkcjonalnym i estetycznym.

Co ważne – dom powinien być niedrogi w budowie i w użytkowaniu, a sam projekt posiadać możliwość rozbudowy i adaptacji, z którymi poradzi sobie większość wykonawców.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze gotowego projektu domu modułowego, skontaktuj się z Good Wood House, aby mieć pewność, że wybierzesz dobrze. Obejrzyj gotowe propozycje domów modułowych.

 

projekt gotowy domu modułowego
szkic domu architekt
biuro projektowe rysunek domu