fbpx
dom modułowy na zamówienie

Projekt domu na zamówienie – zalety i wady

Decydując się na budowę domu, można skorzystać z gotowego, katalogowego projektu domu. Takie rozwiązanie jest tanie, ale często wiąże się z koniecznością dostosowywania projektu do wymagań np. działki i może nie spełniać oczekiwań inwestora. Wyjściem z tej sytuacji, jest zlecenie przygotowania projektu domu architektowi, którego zadaniem jest stworzenie projektu zgodnie z wizją inwestora. Jednocześnie zaproponowanie rozwiązań, które są dostosowane do miejsca i budżetu przyszłych domowników. Z tego artykułu dowiesz się jakie są zalety i wady projektu domu na zamówienie.

Indywidualny projekt domu – zalety

Dużą zaletą indywidualnego projektu domu jest możliwość dopasowania projektu do specyfiki działki, m.in. wąskiej, małej, z różnymi poziomami lub usytuowanej na grząskim gruncie. Inwestorzy, którzy wiedzą, że standardowe rozwiązania nie wchodzą w grę, powinni zdecydować się na projekt indywidualny. Biuro architektoniczne dopasuje dom do trudnych warunków gruntowych, kierunków świata, maksymalnie wykorzystując przestrzeń. Dobry projekt indywidualny może dodatkowo zniwelować wady działki lub lepiej wykorzystać jej atuty.

Dom dopasowany do wymagań mieszkańców

Jeśli inwestor ma ściśle sprecyzowaną wizję bryły i układu pomieszczeń, powinien zdecydować się na indywidualny projekt domu, wówczas będzie mieć pełną kontrolę na każdym etapie prac projektowych. Dodatkowo na bieżąco będzie mógł modyfikować projekt, aby był zgodny z wyobrażeniami jego mieszkańców.

Niepowtarzalność

Dom na indywidualne zamówienie projektuje się od początku do końca, w związku z czym będzie on niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Inwestor ma pełną kontrolę nad pracami projektowymi, czyli może decydować o:

  • Układzie funkcjonalnym domu,
  • Wyglądzie bryły domu,
  • Doborze materiałów,
  • Technologii, w której będzie wykonany.
  • Nietypowych rozwiązaniach architektonicznych lub instalacji i urządzeń według potrzeb.

Jeśli działka na to pozwoli, projekt indywidualny nie będzie wymagał wielu kompromisów, jak w przypadku projektu gotowego.

Projekt indywidualny – wady

Wyskoki koszt i długi czas realizacji

Główną wadą projektu indywidualnego domu są koszty i długi czas realizacji projektu.

Wybór projektanta

Wysoki koszt wiąże się także z wyborem firmy architektonicznej lub architekta. Samodzielne projektowanie to także ryzyko popełnienia błędów, których naprawa może słono kosztować. Zły wybór projektanta, brak możliwości porozumienia przy ustaleniu koncepcji domu i ponowne poszukiwanie nowego architekta, to dodatkowe koszty i wydłużenie terminów realizacji budowy.

Czas i duże zaangażowanie inwestora

Warto wiedzieć, że projekt na zamówienie wymaga poświęcenia nie tylko architekta, ale także inwestora. Liczne konsultacje, spotkania, rozmowy i poprawki wymagają pełnego zaangażowania każdej ze stron, dlatego czas potrzebny na przygotowanie projektu zazwyczaj jest długi. Szacuje się, że prace projektowe mogą trwać od kilku do kilkunastu tygodni.

 

Podsumowując, projekt indywidualny jest lepszą opcją dla osób, które posiadają nieustawną działkę lub mają spory budżet na taką inwestycję. Projekt na zamówienie wiąże się z wysokimi kosztami przygotowania, licznymi poprawkami i długim czasem realizacji. Dlatego trzeba to uwzględnić w planach budowy. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień i zależy Ci na czasie, skontaktuj się z Good Wood House – z pewnością otrzymasz fachową poradę i pomoc w podjęciu decyzji.

A jeżeli rozważasz budowę domu modułowego przeczytaj, dlaczego warto skorzystać z gotowego projektu domu od architekta.

 

rysunek domu
dom od architekta
rysunek domu