fbpx
dom z drewna

W drewnianym domu modułowym żyje się zdrowiej

W dzieciństwie wiele osób marzyło o uroczym drewnianym domku na drzewie, w którym mogłyby spędzać beztroskie chwile na zabawie. Domy z drewna przywołują wspomnienia dzieciństwa i młodość. Wakacje spędzone w otoczeniu pachnącego lasu, blisko natury, w drewnianym domu z naturalnego surowca, z pewnością są miłymi wspomnieniami. Stworzenie takiego przytulnego gniazdka, w którym można osiedlić się na stałe i cieszyć codziennym życiem, jest marzeniem zarówno młodych, jak i starszych osób. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego w domu z drewna żyje się zdrowiej.

Dlaczego dom z drewna jest lepszy?

Domy w konstrukcji szkieletowej drewnianej mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jednakże nie można zaprzeczyć, że są one niezwykłe i wyjątkowe. Nie bez powodu, gdy uciekamy na wakacje z miasta, niezależnie od tego czy są to góry czy Mazury, często poszukujemy drewnianych domków do wynajęcia… Dlaczego?

Mikroklimat w domu z drewna

Drewniane domy szkieletowe są niezwykłe – nie tylko pod względem estetycznym i wizualnym. Ich atrakcyjność wynika z tworzenia niesamowitego mikroklimatu przez drewno. Mieszkanie w takim miejscu nie tylko sprzyja lepszemu odpoczynkowi, ale także przyczynia się do zdrowszego stylu życia i, co niezwykle istotne, bardziej ekologicznego. Drewno jest surowcem, którego nie da się tak łatwo zastąpić. To zrozumie każdy, kto zamieszkał w dobrze wykonanym i solidnie zbudowanym drewnianym domu w konstrukcji szkieletowej.

Zdrowa cyrkulacja powietrza

Dobra cyrkulacja powietrza w domach z drewna sprawia, że tego typu konstrukcje są postrzegane jako zdrowsze od tych budowanych z żelbetonu, cegieł i pustaków. W związku z tym, że drewno ma porowatą strukturę, która umożliwia stałe krążenie powietrza, przebywanie w takim miejscu jest zdrowsze i pozwala na zachowanie odpowiednich parametrów cieplnych. A co za tym idzie – atmosfera we wnętrzach jest świeża i przyjemna. Nie oznacza to jednak, że właściciele domu powinni rezygnować z dodatkowego dopływu powietrza. Każde pomieszczenie w domu drewnianym powinno mieć dostęp do wentylacji.

Dom z drewna oazą spokoju

A co by było, gdyby można było żyć w zdrowym domu na co dzień? Pomyśl tylko, jak przyjemnie byłoby wrócić po ciężkim dniu pracy do domu, w którym ogarnie cię spokój, ciepło i relaks. Jak wspaniale byłoby mieć swoją oazę, gdzie można by się odprężyć i naładować baterie na kolejny dzień. Co więcej, spać spokojnie, wiedząc, że dom jest solidny, trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Energooszczędne domy z drewna

Drewniane domy są energooszczędne. Tworzone z precyzyjnie dobranego drewna, które pozwala na stworzenie charakterystycznego mikroklimatu, umożliwiającego „oddychanie” ścian. Dzięki właściwościom samoregulacji wilgotności drewna, zapobiega powstawaniu pleśni, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia.

W dobrze zbudowanym drewnianym domu w konstrukcji szkieletowej, przegrody są zarówno dyfuzyjnie otwarte, jak i szczelne, co eliminuje niekontrolowaną utratę ciepła. Istotą budowy takiego domu jest zapewnienie stabilnej i szczelnej konstrukcji. Tego typu domy charakteryzują się szybkim nagrzewaniem, ale także wolniej oddają zgromadzone ciepło, co sprawia, że są niezwykle energooszczędne i chronią organizm przed wahaniem temperatur.

Dlaczego mieszkanie w domu z drewna jest zdrowe?

Życie w domu z drewna może przynieść wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Dlaczego ludzie, którzy posiadają domy modułowe z drewna uważają, że w takich domach można poczuć się jak w uzdrowisku, gdzie panuje wyjątkowy mikroklimat?

  1. Drewno jest naturalnym materiałem, który nie zawiera toksycznych substancji chemicznych, często obecnych w innych materiałach budowlanych, takich jak tworzywa sztuczne, farby czy kleje. To oznacza, że w domu z drewna jest mniejsze ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnień skóry i dróg oddechowych.
  2. Drewno ma zdolność do regulacji wilgotności w pomieszczeniach. Absorbuje wilgoć z powietrza, kiedy jest go zbyt dużo i oddaje ją, kiedy powietrze jest zbyt suche. Takie naturalne regulowanie wilgotności może być korzystne dla zdrowia, ponieważ nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy, które mogą prowadzić do problemów z oddychaniem i alergii.
  3. Wiele osób uważa, że drewno ma kojące i relaksujące działanie na psychikę. Wprowadza ono do wnętrza domu element naturalności i ciepła, które sprzyja ogólnemu samopoczuciu i redukcji stresu. Przebywanie w przytulnym i naturalnym otoczeniu może wpływać pozytywnie na zdrowie psychiczne i emocjonalne.
  4. Drewno jest pochłaniaczem dwutlenku węgla i naturalnie go oczyszcza. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, drewno nie emituje szkodliwych substancji chemicznych do powietrza w procesie tzw. „lotu”. Dlatego w domu z drewna można spodziewać się lepszej jakości powietrza wewnętrznego, co jest istotne dla zdrowia układu oddechowego.
  5. Budowa domu z drewna jest bardziej ekologiczna i energooszczędna niż tradycyjne metody budowlane. Drewno jest odnawialnym surowcem, który ma mniej destrukcyjny wpływ na środowisko niż materiały takie jak beton. Ponadto, drewno ma również lepsze właściwości izolacyjne, co może prowadzić do mniejszego zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia domu.

Oczywiście, zdrowie zależy od wielu czynników, a sam fakt posiadania domu z drewna nie jest gwarancją doskonałego zdrowia. Niemniej jednak, wiele osób uważa, że taka przestrzeń może wpływać pozytywnie na samopoczucie i ogólną jakość życia.

Podsumowując – jeśli chcesz mieć pewność, że twój wymarzony dom z drewna będzie z korzyścią wpływał na zdrowie domowników musisz w nim pomieszkać. Doświadcz jego największej zalety jaką jest odpowiedni mikroklimat i przyjazna człowiekowi wilgotność. Poczuj także istotny aspekt, jakim jest codzienne obcowanie z przyrodą. Intensywny zapach lasu i widok naturalnego drewna sprawią, że zmniejszy się poczucie stresu, a organizm szybciej się zregeneruje. Doświadczeni specjaliści z GoodWoodHouse zapewniają, że dom z drewna to świetne miejsce na to, by urządzić w nim rodzinny, bezpieczny azyl.